Młodzi o języku dawnym – relacja z konferencji

W dniach 4-6 kwietnia 2014 roku Diachroniczne Koło Naukowe „Twarde Jery” zorganizowało II konferencję z cyklu „Młodzi o języku” pt. „Młodzi o języku dawnym”. Obrady odbyły się w sali konferencyjnej w budynku Zarządu Samorządu Studentów UW. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem nie tylko studentów i doktorantów, lecz także młodych doktorów naszego wydziału, profesorów i osób spoza kręgu językoznawców.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dziekan Wydziału Polonistyki, prof. dr hab. Zbigniew Greń. Dziekan zwrócił uwagę na potrzebę pogłębiania wiedzy z zakresu historii języka polskiego. Następnie zabrał głos Dyrektor Instytutu Języka Polskiego, prof. dr hab. Mirosław Bańko, który podkreślił rolę tradycji w kształtowaniu naszego języka.

Po uroczystej inauguracji rozpoczęliśmy trzydniowe obrady. W konferencji wzięło udział 38 prelegentów z kilkunastu ośrodków naukowych z całej Polski, w tym jedna osoba z Rosji, z którą udało nam się połączyć przez Skype. Zebrani wysłuchali referatów o zróżnicowanej tematyce, dotyczącej językoznawstwa diachronicznego. Prelegenci zaciekawili publiczność wystąpieniami związanymi z leksyką pierwszego polskiego tłumaczenia powieści gotyckiej, XVI-wiecznymi przekładami Ewangelii na język polski, rozwojem imion w XX wieku, zapożyczeniami w języku polskim i polskimi zapożyczeniami w innych językach, fonetyką akustyczną i wieloma innymi zagadnieniami. Moderatorami poszczególnych sekcji były: dr hab. Wanda Decyk-Zięba, Prof. dr hab Halina Karaś, dr hab. Alina Kępińska, prof. UW, dr Ewelina Kwapień, dr Izabela Stąpor oraz studentki i doktorantki Wydziału Polonistyki. Pierwszy dzień konferencji zakończyliśmy warsztatami tańca staropolskiego, które poprowadziła pani Sylwia Majewska ze Staromiejskiego Domu Kultury.

Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom za inspirujące referaty. Mamy nadzieję, że wszystkie ukażą się w tomie pokonferencyjnym. Konferencja spotkała się z uznaniem ze strony środowiska naukowego, co motywuje nas do dalszej pracy i organizacji kolejnej edycji. Z myślą o tych, którzy nie mogli przybyć na obrady, a także kierowani chęcią uwiecznienia ważnych wystąpień i burzliwych dyskusji, nagraliśmy wybrane wystąpienia (wkrótce pojawią się one na naszej stronie). Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji.

Ewa Balicka

Anna Markowska

Karolina Mierzyńska

Martyna Sabała