Przebudzenie mocy na Turnieju Staropolskim

Turniej Staropolski jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Diachroniczne Koło Naukowe „Twarde Jery”. Główna nagroda, którą jest 5 z egzaminu z gramatyki historycznej, co roku przyciąga wielu studentów. Tak też było 21 stycznia.

Tym razem do boju stanęło pięć niezwykle kreatywnych drużyn: Jaćki, Cztery Jaćki i Jer, Padawani Lorda Vad-Jera, Przebudzenie jerów i Pojerki zastępcze. Odwołania do kultury współczesnej w nazwach grup, a także wyjątkowe kostiumy uczestników zachwyciły jury i publiczność. Drużyny rywalizowały ze sobą w pięciu konkurencjach. W pierwszej każda drużyna musiała ułożyć krótką rymowankę prezentującą jej członków, nazwę i przyczynę, dla której zdecydowała się wziąć udział w rywalizacji. Studenci wykazali się pomysłowością, oryginalnością, dużym poczuciem humoru, a jednocześnie wiedzą z zakresu gramatyki historycznej, co potwierdza m.in. wiersz drużyny Przebudzenie jerów:

Dawno dawno temu w odległej galaktyce…

w sjemie odrzucono jacie bladolice.

Miejsce ich twarde jery zajęły,

miecze świetlne w ich rękojach spoczęły.

Pierwszy z nich Albert -

władca wszechświata, na wykładzie z fleksji od pradziejów wymiata.

Następne Kasie połączone dyftongicznie,

razem, lecz osobno, walczą strategicznie.

Kolejna Karolcia, co przegłos zgłębiła

i onomastycznie Tatry omówiła.

Na końcu zaś Magda, lecz nigdy ostatnia,

w fonetyce jej wiedza zawsze dostatnia.

Jery przebudziły się i chcą mocy wielkiej,

chcą budzić grozę i piątki mieć wszelkie.

Wiedza, którą posiądą, będzie najważniejsza,

a ich moc prasłowiańska tym będzie straszniejsza!

Duże emocje wzbudziła konkurencja wzorowana na popularnej grze Taboo. Każda osoba z drużyny losowała kartę z hasłem, które musiała przedstawić pozostałym członkom. Nie mogła przy tym użyć wskazanych słów.

Karta Taboo

Do finału przeszyły drużyny JaĆki i Cztery Jaćki i Jer. Po wyczerpujących rozgrywkach tytuł Twardych Jerów oraz 5 z egzaminu zdobyły JaĆki. Wszystkie drużyny za swój trud zostały nagrodzone jerowymi długopisami i notesami.

Bardzo dziękujemy studentom I roku studiów magisterskich za udział w Turnieju. Choć tylko jedna grupa mogła otrzymać główną nagrodę, mamy nadzieję, że pozostali studenci również czują się wygrani, bowiem wiedza, którą musieli posiąść, aby wziąć udział w rozgrywkach, jest największym trofeum :)